پتاسیم یا همان پتاس یکی از سه ماده اصلی کود های ماکرو می باشد، و در تضمین محصولات سالم و بازدهی بهینه نقش اساسی دارد.این عنصر برای فعال سازی بیش از 80 آنزیم گیاهی مورد نیاز می باشد.
همچنین پتاسیم از طریق تنظیم نمودن فتوسنتز و تعرق گیاه ، نقشی اساسی در بهبود جذب آب و بهره برداری از آن، از ریشه تا شاخه را به عهده دارد.
پتاسیم همچنین جذب مواد مغذی را افزایش داده ،مصرف نیتروژن را بالا برده و تولید پروتئین را افزایش می دهد . همچنین سلامت کلی گیاه را تقویت کرده و موجب افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری ها ، آفات و تنش تشنگی می گردد .
بدون شک مدیریت مناسب پتاسیم برای اطمینان از تولید محصولات سالم ، بهینه سازی باردهی و افزایش سودآوری حیاتی است.

اما کدام منبع تامین پتاسیم بهترین انتخاب می تواند باشد . پتاسیم می تواند از منابع بسیاری به دست آید،اما فقط پتاسیم بعلاوه سولفور که به عنوان سولفات پتاسیم شناخته می گردد ، بهترین منبع پتاسیم برای تغذیه گیاه می باشد.

بیایید نگاهی به برخی از عواملی که می بایست در نظر گرفت، بیندازیم.

پتاسیم به علاوه سولفور( SOP) و یا به شکل کلراید پتاسیم(MOP) پتاسیم بیشتری نسبت به سایر منابع رایج دارا می باشند .
مواد مغذی اضافه شده به این کودها نیز عاملی در قیمت گذاری آنها می باشد.
گوگرد موجود در سولفات پتاسیم ، غالباً به عنوان چهارمین ماده مغذی ماکرو معرفی می گردد.
این ماده نقش مهمی در فرایند های مختلفی که باعث رشد و توسعه بهینه گیاه می شود، ایفا کرده و در صورت تولید به شکل سولفات همراه با پتاسیم ، به راحتی در دسترس گیاهان جهت جذب خواهد بود .
از طرف دیگر MOP حاوی مقادیر بسیار بالایی از کلراید بوده و این نمک اضافی می تواند در اطراف ریشه تجمع یافته ، موجب کاهش جذب مواد مغذی گردیده، و در نتیجه بازدهی و کیفیت محصول را پایین آورد.
مشابه کلراید، شاخص نمک است ، کودهاي با شاخص نمك بالا مي توانند منجر به اثرات زيان آوري بر توسعه محصول و سيستم هاي خاكی گردند.
کودهای پتاسه سولو، که تقریباً بدون کلراید است، غنی ترین منبع پتاسیم، و حاوی کمترین نمک ممکن می باشد، و به این دلیل، SOP انعطاف پذیری بیشتری را در زمان کاربرد، بدون خطرات ناشی از ایجاد نمک در خاک داراست .
به همین دلیل ، پتاسیم به شکل سولفات ، مهم ترین منبع انتخاب و تامین پتاسیم برای کشاورزانی گردیده است که خواهان بالاترین کیفیت محصول و حداکثر عملکرد می باشند.